Nauka Jazdy Na Jezdni #2

Witam w kolejnym, świątecznym wpisie z cyklu Nauka Jazdy Na Jezdni. Dziś chciałbym się skupić na pieszych bo nie tylko auta ale i oni poruszają się na jezdni.

Warto więc zadbać i o ich bezpieczeństwo, dlatego też czas na lekcję numer 2.

na_jezdni_L2Ta lekcja przyda się zarówno pieszym jak i kierowcom.

Jeżeli mowa o tych pierwszych, warto zwrócić uwagę, iż poruszanie się jezdnią możliwe jest tylko w przypadku gdy wzdłuż drogi nie ma chodnika czy pobocza lub też są z pewnych względów czasowo wyłączone z użytku.

A więc…

Jeżeli jesteś pieszym przemieszczającym się w grupie po chodniku, dyskutujecie i chcesz dotrzymać kroku swoim kompanom jednak chodnik jest za wąski by Was wszystkich pomieścić to wiedz, że kategorycznie zabrania się w takim przypadku wychodzenia na jezdnię!

Kierowco, nie bądź obojętny na takie wybryki!

Podobnie w przypadku braku chodnika. Piesi! Idziemy jeden za drugim, starając się zajmować jak najmniejszą część jezdni. Kodeks drogowy nie precyzuje pojęcia „mały ruch”, więc dla waszego bezpieczeństwa lepiej zawsze poruszać się w taki sposób. No chyba, że idziemy drogą, po której auta poruszają się z częstotliwością jedno na pół godziny albo więcej, a my poruszamy się w piękny, pogodny dzień. Wtedy idąc obok siebie raczej nie stworzycie zagrożenia. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli już takie auto będzie nadjeżdżać lepiej zejść mu na chwilę z drogi.

A teraz słówko do kierowców.

Bądźcie wyrozumiali. Jeżeli przy drodze nie ma chodnika, to siłą rzeczy pieszy musi iść drogą. A więc, zwolnijcie, omińcie, ustąpcie. No chyba, że takowy osobnik mówiąc kolokwialnie za bardzo „kozaczy”. W takiej sytuacji polecam polecam na chwilę przyhamować i uświadomić takowego w kwestii przepisów. Być może go to zdenerwuje, ale kto wie, może da też do myślenia i sprawi, że w przyszłości ochroni go to przed niebezpieczeństwem.

A tymczasem to tyle na dziś.

Do zobaczenia na jezdni następnym razem! 🙂

Podziel się tym postem!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Dodaj komentarz